Etkinlik

Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır


Ekleyen: Etkinlik Sitem | Okunma Sayısı: 498

Toplum İçinde Yaşamanın Ne Gibi Kuralları Var

Bir toplum içinde var olan ve uyulması gereken saygı ve incelik kurallarına görgü denir.
Toplumda bireyler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinden doğan töre, adet, gelenek-görenekler, din kuralları gibi görgü kuralları da yazılı olmayan normlardandır.

Örf ve adetlerin basit biçimi olarak da kabul edilmektedir. Görgü, bir kimsenin belli bir olayda nasıl davranması gerektiğini gösterir. Örneğin bir toplantıda konuşurken, bir davette yemek yerken veya bir törene katılırkenki davranış biçimlerini belirler.
Görgü ve buna bağlı olarak ortaya çıkan görgü kuralları her toplumda geçerli, evrensel bir nitelik taşıyabileceği gibi toplumdan topluma farklılık da gösterebilir.

Görgü kurallarına uymamanın hukuki yaptırımı yoktur. Buna karşı kurallara uymayan kişi toplum içinde ayıplanır veya kişiyle alay edilir. örnek:
Anne, babaya ve öğretmene saygı gösterilir, onlara ters konuşulmaz. İki kişi konuşurken araya girilmez. Toplu taşıma araçlarında yaşlılara, hastalara, hamilelere yer verilir. Topluluk içinde kulaktan kulağa konuşulmaz. Herkes gelmeden yemeğe başlanmaz. İnsana "bu" diye hitap edilmez. Merdivenlerin sağından inilir; sağından çıkılır. İnsanlara karşı alçakgönüllü ve hoşgörülü davranılır. Ağız açık ve şapırdatarak yemek yenmez. Müzik dinlerken başkaları rahatsız edilmez. Hapşururken ağız kapanır. 


Anahtar Kelimeler;
Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır, 2011 - 2012 Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır, 2012 Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır, Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır içeriği, Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır etkinliği, Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır açıklaması, Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır nedir?, Toplum içinde yaşamanın ne gibi kuralları vardır örneği


    Eğitim Öğretim Dökümanları, Serbest Ders Etkinlikleri, Etkinlikler, Sorular, Testler, Yazılı Soruları