Etkinlik

Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir?


Ekleyen: Etkinlik Sitem | Okunma Sayısı: 1070

Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri ile ilgili haber toplayarak sınıfa getiriniz, Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir?

EXPO
Expo, “exposition” kelimesinin kısaltılmışı; ayrıca Dünya Fuarı olarak da bilinen ve 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen organizasyondur. Türkçe karşılığı “sergi”dir.

Expo resmi olarak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından gerçekleştirilir. BIE 3 çeşit fuar düzenler. Genelde 3-6 ay arası sürer. Ayrıca, ülkeler kendi ‘fuar’larını ya da ‘sergi’lerini BIE onayı olmadan da düzenleyebilirler.

Günümüzde, Expo FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. Expolar 150 yıldan fazla süreden beri düzenlenmektedir. (Modern Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası’ndan daha uzun süredir.) İlk Expo 1851 yılında Londra’da, Hyde Park’ta, Kristal Palas’ta “Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations” teması altında düzenlenmiştir.

Organizasyon 2015 yılında İtalya’nın Milano kentinde yapılacaktır.

FIFA DÜNYA KUPASI
FIFA Dünya Kupası (İngilizce: FIFA World Cup), FIFA tarafından dört yılda bir düzenlenen futbol organizasyonudur. 1930 yılında düzenlenmeye başlanmıştır. 1942 ve 1946 yıllarında II. Dünya Savaşı nedeniyle yapılamamış olan Dünya Kupası’na gitmek için dünya üzerindeki 200 millî takım iki yıl boyunca mücadele verirler. 19 kez düzenlenen turnuvanın en başarılı takımı kupayı 5 kez kazanan Brezilya’dır. En son düzenlenen 2010 yılında turnuvayı final maçında Hollanda’yı uzatmalarda 1-0 yenen İspanya kazanmış ve tarihindeki ilk dünya şampiyonluğuna ulaşmıştır.

Turnuvanın geçerli statüsünde 32 millî takım grup mücadelelerinden itibaren bir ay boyunca kupada boy göstermeye başlar. Bu bir aylık süreye FIFA Dünya Kupası Finalleri adı verilir.

Şimdiye dek düzenlenen ondokuz turnuvayı sekiz farklı millî takım kazanmıştır. Brezilya kazandığı 5 şampiyonluk ile kupanın en başarılı takımıdır, ayrıca tüm finallere katılmış olan tek takımdır. Brezilya’nın ardından 4 şampiyonluk ile İtalya, 3 şampiyonluk ile Almanya, 2′şer şampiyonluk ile Arjantin ve ilk turnuvayı kazanan Uruguay,1′er şampiyonluk ile de İngiltere, Fransa ve İspanya gelir.

Olimpiyat Oyunları

Olimpiyat Oyunları[1], veya kısaca Olimpiyatlar[2], dört yılda bir yapılan geniş kapsamlı bir spor organizasyonudur. Dünya çapında sporcu, gazeteci, televizyoncu, spor adamı ve seyircilerin katılımı ile gerçekleştirilen olimpiyatlar insanlar ve ülkeler arası barışın sağlanabilmesini amaçlamaktadır.

Antik şekli Eski Yunan’da yapılan oyunlar Fransız soylusu Pierre de Frédy, Baron de Coubertin tarafından 19. yüzyıl’ın sonlarında modernize edilmiştir.

Olimpiyat Oyunları’nın yaz sporlarını içeren ve daha iyi bilineni olan Yaz Olimpiyatları, 1896′dan beri Dünya Savaşları istisnaları hariç her dört yılda bir yapılagelmiştir. Kış Oyunları ise 1924′te yapılmaya başlanmıştır ve 1994′ten beri Yaz Oyunlarının yapıldığı yıllardan iki sene sonra yapılmaktadır.

Akademi Ödülleri

Akademi Ödülleri, bilinen adıyla Oscar, dünyada en bilinen film ödülüdür. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) tarafından 1929′da Los Angeles’da verilmeye başlandı. Törenler yılda bir kez ve çoğunlukla Şubat ayında yapılır.

Akademi ödülleri, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından verilir. 2007′den itibaren oy verecek 5830 üyeye sahiptir. 1311 üye sayısı ile oyuncular bu üyelerin yaklaşık "′lik bir kısmını oluştururlar.


82. Akademi Ödülleri töreni, 7 Mart 2010′da, 83. Akademi Ödülleri töreni 27 Şubat 2011′de, 84. Akademi Ödülleri töreni ise 26 Şubat 2012′de Hollywood Kodak Tiyatrosu’nda yapıldı. 

Anahtar Kelimeler;
Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir?, 2011 - 2012 Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir?, 2012 Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir?, Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir? içeriği, Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir? etkinliği, Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir? açıklaması, Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir? nedir?, Son yıllarda yapılan uluslararası kültür, sanat ve spor etkinlikleri nelerdir? örneği


    Eğitim Öğretim Dökümanları, Serbest Ders Etkinlikleri, Etkinlikler, Sorular, Testler, Yazılı Soruları