Etkinlik

İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki


Ekleyen: Etkinlik Sitem | Okunma Sayısı: 1120

Konu ile ilgili genel bilgiler 


1. Her bitkinin kendine has bir iklim özelliği vardır. Başka bir ifadeyle benzer iklim şartlarında benzer bitki türleri görülür. 
2. Farklı bölgedeki iklimin benzerliği tabii bitki örtüsünün benzerliğini kanıtlar.
3. Yer şekillerinin kısa mesafeler dâhilinde değişmesi bitki örtülerinin kısa mesafeler dâhilinde değişmesini sağlar.Bitki örtüleri yeryüzüne dağılışlarında aralıksız kuşaklar oluşturmazlar.Ancak, genel olarak Ekvator'dan kutuplara doğru, geniş yapraklı ormanlar, karışık ormanlar ve iğne yapraklı ormanlar, şeklinde kuşaklar meydana gelmiştir. 
4. Kuzey güney yönünde mesafe arttıkça ve enlem farkı arttıkça oluştukça bitki örtüsü de çeşitlenir.
5. Bitki örtüsü iklimin bir nedeni değil iklimin bir sonucudur. Örneğin; Maki bitki örtüsü Akdeniz ikliminin bir göstergesidir. Maki bitki örtüsü Akdeniz ikliminin oluşmasına sebep değil bu iklimin sonucudur. Maki bitki örtüsüne bakılarak Akdeniz iklimi hakkında tahminlerde bulunulabilir.

Anahtar Kelimeler;
İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki, 2011 - 2012 İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki, 2012 İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki, İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki içeriği, İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki etkinliği, İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki açıklaması, İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki nedir?, İklim ile bitki örtüsü arasındaki ilişki örneği


    Eğitim Öğretim Dökümanları, Serbest Ders Etkinlikleri, Etkinlikler, Sorular, Testler, Yazılı Soruları