Etkinlik

DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER


Ekleyen: Etkinlik Sitem | Okunma Sayısı: 5875

DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER:
Deprem, heyelan, kuraklık ve çölleşme, taşkın, sel, çığ, volkanik püskürmeler gibi doğal yıkımlar birçok sosyal ve ekonomik sorunların yanı sıra göçlere de neden olmaktadır. Doğal yıkımlardan zarar gören insanlar bulundukları yerleri terk ederek koşulları daha iyi olan yerlere göç ederler. 
Örneğin:
IV. Ve V. Yüzyılda Hunların ve Moğolların Orta Asya’dan başka yerlere göç etmelerinde kuraklık ve çölleşme etkili olmuştur. 
ABD Deprem Kırgızistan Toprak Kayması Adana Deprem
ABD’ de Kaliforniya’daki deprem olayı binlerce insanın göç etmesine neden olmuştur. 
  

1994 de Kırgızistan’daki heyelan olayları 270.000 insanın göç etmesine yol açmıştır. 
Ülkemizde 1998’de Adana’da meydana gelen depremde zarar gören birçok kişi başka kentlere göç etmişlerdir. Yine 1998’de Bartın’da meydana gelen sel felaketi ise ilçeyi yaşanamaz hale getirmiş ve göçe neden olmuştur.1999 depremi ile de birçok insanımız başka bölgelere göç etmek zorunda kalmıştır. 
Aral Gölü: Dünyanın dördüncü büyük gölü Aral gölü giderek Asya’nın ortasında bataklık ve çöle dönüşmektedir. Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle iki göle dönüşmüş durumdadır. Gölün su seviyesi düşerek göl sürekli içeri doğru çekilmektedir. Bir zamanların liman ve tersaneleri gemi mezarlığına dönüşmektedir. Bunun nedenleri bu gölü besleyen Pamir dağlarından inen Amu derya ve Siri derya nehirlerinin sularının azalmasıdır. Bu nehirlerin suyu sulama faaliyetleri ile azalmıştır.Gölün kuruması ile göl tabanındaki tuzlu toprakların rüzgârlar tarafından verimli topraklar üzerine taşınacağı ve çevre topraklarının veriminin de düşeceğini söyleyen uzmanlar; bunun da yeni bir göçe sebep olacağını belirtmektedirler.

Anahtar Kelimeler;
DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER, 2011 - 2012 DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER, 2012 DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER, DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER içeriği, DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER etkinliği, DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER açıklaması, DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER nedir?, DOĞAL AFETLERİN NEDEN OLDUĞU GÖÇLER örneği


    Eğitim Öğretim Dökümanları, Serbest Ders Etkinlikleri, Etkinlikler, Sorular, Testler, Yazılı Soruları